ABD' DE EV ALMAK KİRALAMAKTAN KOLAY

ABD’de emlak fiyatları yükseldiği halde, ev almanın kiralamaktan daha kârlı bir alışveriş olduğu belirtildi.

İnternetten emlakçılık hizmeti veren Trulia şirketine göre ABD’nin 100 şehrinde ev sahibi olmanın, emlak şirketinin verilerine göre, ev almak, kiralamaktan yüzde 35 daha ucuz. Geçtiğimiz yıl bu fark yüzde 33 dolaylarındaydı. Ev almanın daha ucuz olmasının en önemli sebebi ise, mortgage faizlerinde yüzde 3,87’ye kadar düşmesi gösterildi.
 

ABD'de her eyaletin vergi sistemi farklı olduğu için, evlerin fiyatları da değişkenlik gösteriyor. Verilere göre, ev almanın kiralamaya göre New Orleans’ta yüzde 52, Fort Myers’te (Florida) yüzde 54, Miami’de yüzde 50, San Francisco’da yüzde 24, Hawaii’deyüzde 16, Lancaster’da yüzde 19 daha ucuz.

ABD’de gayrimenkul danışmanlığı yapan Türkler ise, New York’ta yüzde 20 peşinat ödenerek 30 yılda ev sahibi olmanın, kirada oturmaktan daha kârlı olduğunu söylüyorlar. New York’ta aylık aidat vb. giderlerden dolayı 'ev kiralamak yerine satın almanın' daha uygun olduğuna dikkat çeken gayrimenkul danışmanı Neslihan Özdemir, “Düşük kredili bir mortgage ile ev satın alıp, kiraya verdiğinizde gelir bile etmiş olursunuz. Nitekim birçok Türk müşterimiz New York’taki yatırımlarını bu şekilde değerlendiriyor.” dedi.

 

Diğer Haberleri İncelemek İçin Tıklayınız...