PETKİM'İ SIFIRDAN KURMAK EN AZ 5 MİLYAR DOLAR

Türkiye’nin stratejik öneme sahip petrokimya devi Petkim, 50. yılını kutluyor. İzmir’in Aliağa ilçesindeki Petkim Yarımadası’nda düzenlenen programda basın mensuplarıyla bir araya gelen SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz ve Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, inşaatı devam eden iki dev yatırım STAR Rafinerisi ve Petlim Limanı hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin sanayileşme tarihinin Petkim ile birebir örtüştüğünü ifade eden Kenan Yavuz, “Bugün Petkim’i sıfırdan kurmanın maliyeti 5 milyar dolardan aşağı olmaz ama sadece parayla yapılacak bir iş değil. Petkim, özelleştirildiğinde 26 çarpanla satıldı. Türkiye’nin en pahalı özelleştirmesidir. 50. yılda kamuoyu karşısına gururla ve onurla çıktık.” dedi.

SOCAR Türkiye Başkanı Yavuz, STAR Rafineri’nin ise Türkiye’de 40 yıl aradan sonra yapılacak ilk rafineri olacağını belirtti. İnşaatı devam eden Petlim Limanı hakkında bilgi veren Yavuz, limanı 400 milyon dolar yatırımla tamamladıklarını kaydetti. Liman bitince teslim edileceğini ve 28 yıllığına işletmesini dünyanın en büyük konteyner elleçleme firması olan APM’nin üstleneceğini ifade etti. Yavuz, limanın en büyük özelliğinin Pire Limanı’nın alternatifi olacağını söyledi.

Diğer Haberleri İncelemek İçin Tıklayınız...