Rant Vergisi Mi Geliyor ?

Kentlerde imar değişikliği veya yapılan hizmetlerden dolayı bir gayrimenkulde oluşan değer artışından kamuya pay alınması planlanıyor. Hürriyet’in gündeme getirdiği çalışmaya göre arsa ya da ev sahipleri, mülklerinin yüksek prim sağlaması durumunda, elde ettikleri karın bir kısmını kamu ile paylaşacak. Gayrimenkul sektörü temsilcileri, yapılacak çalışmanın detaylarını beklerken, gelecek ek vergi yükünün yatırım iştahını azaltabileceği konusunda endişe duyduklarını söyledi.

Rant vergisi beklentisi ile uzmanların konu hakkında farklı görüşleri bulunmaktadır. KONUTDER Başkanı ve EYG İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, Rant vergisinin halk ve yatırımcı için motivasyon kaybına yol açacağını, İNDER ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, planlanan verginin değerlendirmesinin adil organlar tarafından yapılması gerektiğini, DUMANKAYA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya ise yeni vergi sistemine olumlu baktığını dile getirdi.

"Bu sistemin çok sayıda Avrupa ülkesinde uygulandığını dile getiren Uğur Dumankaya, “Halkın parası ile yapılan yatırımlarda piyango önceden duyup o bölgeye yatırım yapanlara vuruyor. Emlak sektörüne adalet getirecek bu yeni çalışma perde arkasındaki kirli işlerinde önüne geçer. Sağlanan gelir sayesinde gereksiz dolaylı vergiler de ortadan kalkar” diye konuştu."