VERGİLER AZALACAK BÜROKRASİ BİTECEK

Yatırımcının önündeki engelleri azaltmayı planlayan hükümet, bir kurul oluşturmaya hazırlanıyor. Konuyla ilgili yasa tasarısı meclis açılır açılmaz görüşülmeye başlanacak. 

Özel sektör yatırımcısını başta yerel yönetimler olmak üzere kamuya karşı koruyacak bir yapı kuruluyor. Çalışmalar, Maliye Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ile Hazine Müsteşarlığı tarafından yürütülüyor. Kurum, kamu kurumlarıyla yatırımcılar arasında çıkacak uyuşmazlıkları yasalardan çok hakkaniyet, eşitlik ilkelerine göre düzeltecek. Yapıdaki karar vericilerin mesleki ehliyeti olan, idari ve ekonomik bağlantısı olmayan kişilerden seçilmesi öngörülüyor.

Uzun zamandır Maliye Bakanlığı’nda çeşitli görevlerde bulunan, en son Maliye Müsteşarlığı görevinde bulunan Naci Ağbal, "Bu tasarıyla yatırımcıların önündeki engelleri kaldıracak bir kurul da oluşturulacak. Artık ‘Biz vergimizi alalım da yatırımcı ne hali varsa görsün’ zihniyeti değişecek. Diyelim ki bir turizm yatırımcısı Antalya'da yatırım yapmak istiyor. Yatırım yapacağı arsada emlak vergisi bir bakıyorsunuz 10 kat artıyor. Bu durumda kuracağımız yapı mahkemeye gitmeden önceki bir süreçte olayı çözecek. Kurulun görevi firmaların yatırım yaparken karşılaştığı engelleri kaldırmak olacak. Bir evrak, diğer kuruma kendi içerisinde iletilecek. Yatırımcı devlet kurumları arasında mekik dokumayacak."dedi.