Alternatif Enerjide Yeni Dönem

Alternatif Enerjide Yeni Dönem

Bakanlığın yeni uygulaması ile alternatif enerji konusunda yeni bir dönem başlıyor. Bu konuda girişimcilerin önünü açan bakanlık, kurulan kooparatifler aracılığı ile enerji satın alacak. Bu konuda Türkiye'de ilk kooparatif ise Gaziantep'te kuruldu. İşadamı Ümit Saraçoğlu tarafından Gaziantep'te kurulan Enerji Üretim Tüketim ve Satış Kooperatifi (TESKOP) çalışmalarına başladı. Türkiye'de uygulanabilir enerji projesi ile Amerika'nın girişim desteği verdiği güneş enerji panellerine yatırımcılardan yoğun ilgi geldi. Enerji yatırım uzmanı ve işadamı Ümit Saraçoğlu, enerji üretmek isteyen vatandaşlara Çin tuzaklarına düşülmemesi ve devletin beklediği kriterler konusunda Önemli açıklamalarda bulundu. Saraçoğlu, bu konuda yeni nesil kooparatif anlayışı ile yatırımcıları bekliyor.

Gaziantep Güneş Gazetesi'nin haberine göre; eski nesil kooparatif anlayışında çok sayıda usulsüzlüklerin var olduğunu ve hükümetin bu usulsüzlüklerin önüne geçmek için kanunlarla desteklediği bir kooperatif anlayışına geçildini söyleyen Saraçoğlu, "Türkiye'de 2002'den sonra herkese elektrik üretme izni çıkartıldı. 2013'te de Ticaret ve Gümrük Bakanlığı ilgili kooperatifler için bir yasa maddesi çıkarttı. Bakanlık alt bünyesinde bir kurum oluşturuldu. Eski nesil kooperatifler silinsin diye uzmanlara kooperatif maddelerini kanun çerçevelerinde yazdırdılar. Ticaret odalarının veya mali müşavirlerin yazmış olduğu kooperatifler hükümsüz hale getirildi. Kanuna göre kooperatif kurabilmek için devlet birçok şart sunmuş durumda. Yasal olarak usulsuzlüklerin önüne geçilmiştir" açıklamalarında bulundu.

Çin ürünlerinden uzak durmalı

Enerji üretmek için Çin ürünü güneş panellerinin satın alınması ile çoğu vatandaşın zarara girdiğini, bunlarla mücadele için resmi bir kuruluş olarak kooperatifleşme yoluna gidileceğini aktaran Saraçoğlu, "Şu anki yasaya görev 1 megabayta kadar herkes kendi enerjisini üretebiliyor. Köylüler arazilerinden ekinlerin gelirinden kazanamayacakları parayı enerji üreterek kazanmak için Çin ürünü olan enerji panellerini satın alıyor. Alınan ürünler kalitesiz olduğu için ucuz yollu satılıyor. Ortalama 1 megabayt için 3 milyon yatırım yapmak lazım. Vatandaşlar ucuz yollu Çin panellerini alarak devlete elektrik enerjisi satmak istediğini belirtiyor. Devlet enerji alırken iş garantisini istiyor. Çin malları arıza verdiği an şehirlerde enerji duruyor. Hastaneler, sanayiler elektriksiz kalıyor. Devlet bu garantiyi istiyor. Bu konuda bilinçsiz şekilde enerji yatırımı yapıp zarara giren vatandaşlar var. Bizim kooperatifimize göre lisanssız kooperatif kurulabiliyor. Ancak dünya standartlarında tesislerin kurulması gerekiyor" dedi.

Vatandaş çok iyi kazanabilir

Amerikan destekli projenin karşılığında vatandaşların, toprağını enerji üretimi için kullandırdığı takdirde devasa paralar kazanabileceğini belirten Saraçoğlu, "Amerikan Danışmanlık Kurumu ile iletişime girdik ve dünya genelinde büyük firmalarla görüşmeler yaptık. Amerikan enerji üreticilerinin açıklamalarına göre herhangi bir toprağa ipotek, haciz konulmayacak. Teminat da istenmeyecek. Tek istenen şey arazi sahibi ile sözleşme imzalanması. Toprağın kullanılması sonrası her ay arazi sahibi kar payı alacaktır. Vatandaş araziyi istediği kişiye mülkü olduğu için satabilir. Tek istenen üzerindeki satılmak istenen toprağın ekspertizlere fiyat analizini yaptırıp çıplak arazi olarak satışlarının gerçekleştirilmesi. Vatandaşın satmak istediği toprağı ekspertizlere yaptırması gerekiyor. Toprağı kime kaç paraya satarsa o kişinin kooperatifte de o kadarlık hissesi oluyor" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Devlet resmi bir muhatap istiyor

Devletin enerji üretimine destek verdiğini ancak karşısında muhatap olarak resmi bir kurum beklediğini söyleyen Saraçoğlu, "Devlet vatandaşın enerji üretmesini destekliyor. Bu konuda gerekli birçok desteği de sağlıyor. Ancak devlet enerji üretecek vatandaşlardan bağlı bulundukları bir kooperatif istiyor. Devlet hesap sorabileceği, denetim yapabileceği bir kuruluş istiyor. Çünkü 3 kuruş parası olan vatandaşlar Çin'den ucuz yollu cihaz getirip enerji üretip devlete satabileceğini düşünüyor. Devlet destek vereceği alan için 5. sınıf toprak istiyor. Tarım arazisi, ev arazisi olmayacak. Çorak ve taşlık alanlara destek veriyor" ifadelerinde bulundu.

En uygun iller nerede?

Enerji panellerinden üretilebilecek elektrik için en uygun illerin; Gaziantep, Şanlıurfa, Karaman, Mersin, Osmaniye olduğunu dile getiren Saraçoğlu, "Amerikanlar neden Türkiye'yi seçiyor? Çünkü Türkiye'nin pazar payı sıfır. Enerji sistemlerimiz çok pahalı. İnsanlar pahalı olduğu için sistemleri alamıyor. Çin ve Almanya'nın birleşerek ürettiği sistemler çok pahalı ve çevreyi de batırıyor. Dünyayı mahvediyor. 2005'te üretilen barajların kullanım izinleri bu yıl bitiyor. Tüm dünya yenilenebilir enerji istiyor. Türkiye için Adana, Gaziantep, Şanlıurfa, Karaman en uygun noktalar. Amerikan şirketlerinin bu desteği varken kaçırmamak gerekiyor. Enerji üretme projelerimizin içerisine rüzgar güllerini de katmayı düşünüyoruz. Gaziantep'te Yavuzeli'nde rüzgarın kuvvetli olmasından dolayı rüzgar gülleri yerleştirebiliriz. Panellerin üzerine de rüzgar gülleri yerleştirebiliriz" açıklamalarına yer verdi.

Üniversitelerden işbirliği bekliyoruz

Gaziantep'te devletin uygun bulacağı bir üniversite ile işbirliği yaparak enerji üretiminde atak yapabileceklerini ve elde edilen gelirden burslu öğrenciler yetiştirileceğini vurgulayan Saraçoğlu, "Gaziantep'te üniversiteler ile işbirliği yapmak istiyoruz. Maddi destek beklemiyoruz. Yenilenebilir enerji ile ilgili bir kulüp oluşturacağız. Orda öğrenciler yetiştirilecek. Ve ordaki tüm öğrencilere burs bağlanacak. Kesinlikle geri dönüşü olmayan burs vereceğiz. Belediyelerin ya da devletimizin uygun bulduğu bir üniversite ile işbirliği yapmak istiyoruz. Amacımız sıfırdan bir üniversite kurmak değil. Üniversitelerin bünyesi altında, yenilenebilir enerji kaynaklarını tartışalım ve enerji üretimine destek çıkalım. Şanlıurfa, Gaziantep, Adana, Antakya, Osmaniye ve Mersin'de şubelerimiz açılması durumunda Amerika 1 milyar dolara kadar destek sunacak. Devletimiz izin verirse 10 bin megawata kadar enerji üretmeyi planlıyoruz" dedi.