Fed'in Faiz Kararı ABD Mortgage Sektöründe Endişe Yarattı

Amerikan Merkez Bankası Fed'in yılın son ayında yaptığı faiz artışına 2016'da devam etmesi bekleniyor. Ancak mortgage sektörü bu haberlerden mutlu değil. Konut piyasasının toplarlanmasına yardımcı olan düşük faiz oranlarının artacak olmasının ev almayı düşünleri olumsuz etkileyececeği belirtiliyor.

ABD'de 2008 finans krizinden sonra ev fiyatları düşürek en dip seviyeye gerilemişti. Kriz sonrası, konut piyasası büyük bir darbe alırken, mortgage ile ev alanların birçoğu evlerini bankaya geri vermek zorunda kaldı. Tüketiciye uygun kredi imkanı sunan bankalar, geri ödemeleri alamayınca birçok eve haciz koymuştu.

24 Saat Gazetesi'nin haberine göre; mortgage alanında verdiği hizmetlerle tanınan Freddie Mac şirketi, geçtiğimiz Ekim ayında yaptığı açıklamada, 30 yıllık mortgage faizlerinin %3,85'ten 3,76'a, 15 yıllık faizlerin de %3,07'den 2,99'a düştüğüne dikkat çekmişti. Ancak 2015'in son ayında ekonominin toparlanmasını göz önünde bulunduran Fed, faizleri %0,25 oranında artırdı. Uzmanlar bu artışın konut kredi faizlerine de yansıyayacağını belirtiyor. Faiz artışının 2016'da devam etmesinin beklendiğini, dolayısıyla bundan sonra mortgage ile ev alma şartılarının biraz daha zorlaşabileceğini de ifade ediyorlar.

S&P/Case-Shiller Ulusal Konut Fiyatları Endeksi'nin Aralık ayı son verilerine göre geçtiğimiz yıla göre ev fiyatları %5 oranında artış gösterdi. San Francisco, Denver, Portland, Oregon'da bu artışlar neredeyse %11'i buldu. Ev almayı düşünenlerin, ev almaktan ziyade daha çok kiraya yönlendirildiği belirtildi. Freddie Mac ekonomistlerinden Sean Becketti, 30 yıllık mortgage oranlarını 2016 ilk aylarında %4'ün altına beklediklerini belirtti. Becketti, konut kredisindeki faiz oranının ortalama %4,4'e yükselebileceğini öngörüyor.

2000'den bu yana kiraların %52 oranında artış gösterdiğini aktaran emlak sitelerinden Zillovv'a göre bu arada tüketici gelirleri ise ancak %25 oranında arttı. Zillovv Baş Ekonomisti Svenja Gudell, 2015'in ilk defa ev alanların yılı olacağını tahmin ettiklerini ancak bu beklentinin gerçekleşmediğini söyledi.