Kanal İstanbul nereden geçecek?

Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy ilçelerinden geçerek Karadeniz ve Marmara Denizi’ni birbirine bağlayacak Kanal İstanbul; Avcılar, Bağcılar, Bakırköy, Arnavutköy, Başakşehir, Esenler, Eyüp ve Küçükçekmece’nin belli bölümünü içerecek. Projeyle birlikte Sazlıdere Barajı devre dışı kalacakken, Küçükçekmece Gölü kanala dahil edilecek.

Alttan kesik 'V' harfi şeklinde tasarlanan Kanal İstanbul projesinde alt bölüm genişliği 100 metre, V harfinin 2 ucu arasındaki mesafe ise 520 metre olacak. Kanalın derinliğine gelirsek, derinliğin 25 metre olması planlanıyor.

Toplamda 10 milyar dolara mal olması beklenen Kanal İstanbul’un fizibilite çalışmaları bitti. 6 köprülü tasarlanan projenin uzunluğu 43 km, genişliği 400 metre olacak.

Karadeniz ve Marmara’yı yapay bir boğazla birleştirecek olan Kanal İstanbul bir suyolu projesi olarak öne çıkıyor. İstanbul’a inşa edilecek Yeni Şehir projesinin yaklaşık 30 milyon metrekaresini oluşturacak Kanal İstanbul, tamamlandığında İstanbul Boğazı’na alternatif olacak. Kaynak: Reidin