Tekirdağ İli Gayrimenkul Değer Değişimi

Tekirdağ ili merkez ilçesi (Süleymanpaşa) ile birlikte 11 adet ilçeden oluşmaktadır. Bazı ilçeleri Tekirdağ nüfusundan daha fazla olan bir ildir.

Tekirdağ ili konum itibariyle Mega şehir İstanbul ile birleşmiş durumdadır.

Çorlu’ da ikamet edip İstanbul’da çalışan, İstanbul’da ikamet edip Çorlu’da çalışan çok sayıda kişi bulunmaktadır. Çorlu-Çerkezköy-Ergene bölgesinde fabrika sahibi olup İstanbul’da yaşayan işverenler bulunmaktadır.

İstanbul gelecek planlamaları doğrultusunda üretim ve sanayi alanları kısıtlanmış, yeni alanlara müsaade edilmemektedir.  Bu nedenle sanayi kuruluşları Tekirdağ ve Kocaeli illlerine kaymaktadır.

Tekirdağ Bölgesinde son 5 yıl içinde 11 adet OSB kurulmuştur. Ayrıca 2015 yılında Türkiye’nin ilk transit konteynır limanı olan Asyaport Tekirdağ merkez ilçesi olan Süleymanpaşa, Barbaros mahallesinde hizmete girmiştir.

İstanbul’un son yıllarda trafik ve gürültüsündeki muazzam artış; yatırım yapılacak gayrimenkullerin (arsa, tarla, konut) son 2-3 yıllık dönemde iyi bir yatırım aracı olmaktan çıkmış olması; ucuz konut bölgelerinin çok yoğun göç almış olması (Suriyeli vatandaşlar) yatırımcıları ve daha sakin yaşamak isteyen kişileri en yakın il olan Tekirdağ bölgesine yönelmesini sağlamıştır.Tekirdağ genelinde Ocak 2013 ile Aralık 2017 tarihleri arasında Konut Fiyat Endeksi tablosuna göre yüzde değişimin 5 yıllık periyot içerisinde yıllık ortalama %14,29 olarak gerçekleştiği tespit edilmektedir.

Yeni açılan OSB’ler ve Asyaport’ dan dolayı istihdam açığı oluşmuş ve şehre göç başlamıştır. Gayrimenkul 1 ay içinde 3 defa el değiştirmiş her el değiştirmesinde değeri artarak büyümüştür.

Tekirdağ bölgesi son 10 yılda arsa-tarla olarak bir yatırım bölgesi haline gelmiştir. Gerçek piyasa değerinden alınan bir gayrimenkul hala 6 ay sonra para kazandırmaktadır. Spekülatif değerler yatırımcıların iştahını kabarttıkça yeni yatırımcılar bölgeye gelmiştir.

Şehir son 10 yılda yaşam alanı olarak nerdeyse 2 kat büyümüştür.

Yeni açılan çevre yolları ulaşımda da kolaylık oluşturmuş, Ege bölgesine gidişler yavaş yavaş Trakya üzerinde yapılmaya başlamıştır.

Yapımı (duble yol) 7 yıl kadar süren ve son dönemde tamamlanmış olan Çanakkale-Tekirdağ yolu trafiğin rahatlamasını sağlamış olup Çanakkale- köprüsünün tamamlanması durumunda Trakya bölgesinin Ege-Akdeniz ulaşımının Çanakkale üzerinden yapılacağı düşünülmektedir.

Bu bağlamda Çanakkale köprüsünün açılması durumunda kent daha kalabalık bir hal alacak olup gayrimenkul değerlerinin de artacağı düşünülmektedir.

Tekirdağ bölgesinde gayrimenkul değerlerinin hızlı ve sürekli artış göstermesinin en büyük sebebi olarak İstanbullu yatırımcılar ve İstanbul’a yakın fakat İstanbul’da yaşamak istemeyen kişilerin gayrimenkul satın almak istemeleri düşünülmektedir.

Bölgede reel örneklere bakıldığında 1-2 yıl içinde kar getiren ve hatta 10 yılda 10 katına çıkan gayrimenkul değerleri yatırımcıları çekmeye devam etmektedir.


Sonuç olarak;
  • Tekirdağ’ın İstanbul’a yakın olması,
  • Ulaşım sorununun büyük oranda çözmüş Kara, Hava, Deniz ulaşımı bulunan bir olması,
  • Çanakkale köprüsü ile Avrupa ve Trakya üzerinden Ege Bölgesine ulaşım kolaylaşacağı Tekirdağ ilini daha entegre hale getirecek olması,
  • İstanbul Bölgesindeki fabrikaların sırayla kapanarak İstanbul’a yakın Tekirdağ bölgesine taşınması, (Arsa fiyatlarının ve işçi ücretlerinin daha uygun olmasından dolayı) Yeni istihdam alanlarının açılıyor olması;
  • Yeni OSB’lerin kurulması
  • Asyaport’ un açılması
  • Yeni imar planlarının onaylanması
  • Gayrimenkul değerlerinin sürekli artıyor olmasından dolayı yeni yatırımcı çekmesi
  • Çorlu ilçesinin il olma beklentisi
  • Halk arasında Tekirdağ bölgesinde bulunan gayrimenkullerin iyi bir yatırım aracı algısı oluşmuş olması
 
gibi sebeplerden dolayı gayrimenkul piyasası gelişmektedir.