TL Yeni Dönemin Kralı

Yeni oluşan siyasal istikrarla birlikte Türkiye'nin global yatırımcılar için önümüzdeki yıl cazip yatırım alanlarından biri olacağını dile getiren Türkiye finans sektörünün aktörleri, bu durumun finansal verilere olumlu yansıyacağını söylüyor

Jeopolitik risk sürüyor

2016 yılını Akşam Gazetesi Ekonomi bölümüne değerlendiren banka genel müdürleri gelecek yıl için %3-4 arası büyüme, %7-7.5 enflasyon, %10 işsizlik öngörüyor. Gelecek yıl için en büyük riskin jeopolitik sorunlar olacağına dikkat çeken bankacılar için FED'in faiz kararı, Çin ve Avrupa ekonomilerindeki yavaşlama, Suriye sorunu da risk oluşturmayı sürdürecek. Küçük ve büyük yatırımcılara 2016 yılına yönelik önerilerde de bulunan bankacılar, gelecek yıl TL cinsi varlıklara yatırıma yoğunlaşmalarını öneriyor.

Alternatif araçlara dikkat

2016'da kısa olan ortalama yatırım sürelerini risk ve getiri beklentilerine uygun ürünlerle çeşitlendirmeleri önerisinde bulunan bankacılar, bu konuda, TL cinsi yatırım araçtan, katılım fonları, altın ürünleri ve bireysel emeklilik hesaplarının bireysel yatırımcılar için alternatif yatırım araçları olacağını belirtiyorlar.

Büyüme %4'ün üzerinde olabilir

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, 'Bireysel yatırımcılar birikimlerini, uzun dönem döngüleri göz önünde tutarak ve aldıkları risklerin farkında olarak yatırım araçlarında değerlendirmeli. Orta Vadeli Program'da hedeflenen %4'ün de üzerinde bir büyüme rakamına ulaşılması mümkün. 2016 yılı sonunda %7 civarında bir enflasyon düzeyi bekleniyor. 2016 yılında işsizliğin %10 civarında seyrini olası olarak değerlendiriyoruz' diye konuştu.

TL 2016'da güçlenecek

Burgan Bank Genel Müdürü Murat Dinç; "TL önümüzdeki dönemde daha güçlü olacak. TL enstrümanlar içinde değişken faizli özel sektör tahvilleri, bunlara dayalı fonlar cazip. Banka mevduatları ise her zamanki popülerliğini koruyacak. Biraz daha riske yatkın yabncılar için hisse senedi piyasasında da fırsatlar olabilir" dedi.

Yatırım süreleri biraz uzatılmalı

Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, "FED'in faiz kararı, Çin ekonomisinin sert bir inişe maruz kalması, Türkiye civarındaki politik gerginliklerin artması risk yaratan faktörler" derken bireysel yatırımcılara, çok kısa vadeli olan ortalama yatırım sürelerini, risk ve getiri beklentilerine uygun ürünler ile biraz daha uzatmalarını ve çeşitlendirmelerini tavsiye etti.

TL bazlı varlıkları arttırın

Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu'nun söylediğine göre ise; Çin'deki yavaşlama, küresel yavaşlamayı getirecek. 2016 Türkiye için ekonomik sıçrama yılı olacak. Yatırımcıların ihtiyatlılık ilkesini elden bırakmadan TL cinsi varlıkların ağırlığını arttırarak, geçtiğimiz yıla oranla daha dengeli ve verimli yatırım fırsatı bulacak.

Mevduat önemini korur

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ise "Mevduat önemini koruyacak. Altın, yatırım fonları, banka bono ve tahvilleri de yatırımcılar için ön plana çıkabilir. Bireysel yatırımcı, birikimlerini farklı enstrümanlarla çeşitlendirilmiş şekilde değerlendirerek hem risklerini minimize edebilir, hem de faklı yatırım araçlarının getirilerinden faydalanabilirler. Türkiye ekonomisinin 2016'da %3.5 civarında büyüyeceğini tahmin ediyorum" şeklinde konuştu.

Büyüme %3.5 olur

Akbank CEO'su Hakan Binbaşgil, "Akbank olarak 2016 sonunda ekonominin %3.5 büyümesini, enflasyonun ise %7.5 seviyesinde gerçekleşmesini öngörüyoruz" dedi.

Ekonomide baskı kalktı

Şekerbank Genel Müdürü Halit Yıldız ise şöyle konuştu: "Politik taraftaki belirsizliğin ekonomi üzerinde oluşturduğu baskıyı geride bıraktık. Bu çerçevede 2016 yılı için en büyük risk faktörü Fed'in atacağı adımlar olacak. Önümüzdeki yıl, %3.5-4 bandında büyüme, %7-7.5 enflasyon bekliyoruz."

Türkiye hala cazip ülke

Albaraka Türk Genel Müdürü Fahrettin Yahşi: "Türkiye, önümüzdeki dönemde de küresel yatırımcılar için cazibesini koruyacak. Döviz ve altında gerileme bekleniyor. Hem içeri hem dışarıdaki yatırımcının hisse senetlerine ilgisi artabilir. 2016'da %3 büyüme, %7.2 enflasyon, %10 işsizlik bekliyoruz."

BES önemli yatırım aracı

Türkiye Finans Genel Müdürü Osman Çelik: "Yatırımcılara çok kısa vadeli olan ortalama yatırım sürelerini risk ve getiri beklentilerine uygun ürünler ile biraz daha uzatıp çeşitlendirmelerini öneriyorum. Bu konuda, TL ve döviz cinsi katılım hesapları, katılım fonları, altın ürünleri ve bireysel emeklilik bireysel yatırımcılar için alternatif yatırım araçları olacaktır."

TL daha fazla getiri sunabilir

Ziraat Katılım Genel Müdürü Osman Arslan: "Önümüzdeki dönemde, piyasada pozitif süreç devam edecek. İstikrarın hakim olacağı bu dönemde orta ve uzun vadede Türk Lirası cinsi varlıklara yatırımın daha fazla getiri sağlayacağını düşünüyoruz."

BES'teki cazibe sürüyor

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici: "%3 büyüme, 10 işsizlik ve 7.5 enflasyon oranı öngörüyoruz. Yatırımcılar riskleri gözlerken, TL cinsinden yatırım araçlarına yoğunlaşmalı. Bu kapsamda, mevduat ve BES, yatırımcılar için cazibesini koruyor."