Yabancı Yatırımcı Perspektifinde Türkiye

Yabancı yatırımcılar kanuni sınırlamalara uyulmak kaydıyla, Türkiye de nitelik bakımından her türlü taşınmaz (Konut, İşyeri, Arsa, Tarla) edinme hakkına sahiptir. Ekonomik açıdan istikrarlı büyümesini sürdüren, uluslararası alanda başarılarıyla öne çıkarak dünyanın yükselen yıldızları arasında ilk sıralarda yer alan Türkiye yabancı yatırımcı için cazip bir yatırım merkezi olmaktadır. Dünyanın 16, Avrupa'nın ise 6. büyük ekonomisi olan,  Avrupa ile Orta Doğu’yu, Asya ile Afrika’yı  birbirine bağlayan konumu ile uluslararası bir lojistik merkez olan Türkiye’nin  her bölgesi kendine özgü ayrıcalıkları ile farklı milletlerden yabancı yatırımcılar için fırsatlar ülkesi haline gelmiştir. En önemlisi de Dünyada siyasi, ekonomik, konumsal ve stratejik anlamda merkezin Batı’dan Doğu’ya kaymakta oluşu da ülkemize ilgiyi arttırmaktadır.

Türkiye ile yoğun ticari ilişkiler içerisinde olan yabancılar, Türkiye’nin doğal ve tarihi güzellikleri, iklim özellikleri, turizm alternatifleri, alışveriş merkezlerinin çeşitliliği ve farklı gelir seviyelerine hitap edebilen ödeme kolaylıkları, ulaşım kolaylığı, iklim özellikleri, markalı konut projelerinde sunduğu zengin alternatifleri gibi fırsatların farkına varmaya başlamış ve Türkiye’de bir gayrimenkul edinmenin hem oturum hem de yatırım açısından son derece avantajlı olduğuna karar vermiştir.


Sanayi ve ticaretin son derece yoğun olması nedeniyle iş yeri ve konut ihtiyacınında sürekli artış gösterdiği, dünyanın her bölgesinden ulaşımın oldukça kolay olduğu İstanbul, Kuzey ve Güney Marmara otoyolu, inşaatı devam eden İzmit Körfez geçişi, yapımı planlanan Çanakkale Boğaz geçişi, yapımı devam eden 3. havalimanı ve Avrasya Tüneli gibi dev projelerle yabancı yatırımcının gözdesi olmaktadır.
Türkiye İstatistik Kurumu güncel verilerine göre, yabancılara 2015 yılı Şubat ayında 1369 konut satılmıştır. Konut satışında ilk sırayı 466 konut ile İstanbul almıştır. İstanbul’u sırasıyla Antalya, Bursa, Yalova, Muğla ve Aydın izlemiştir.


Konut satışları ile birinciliğe sahip olan İstanbul yabancılar için tatil ve alışveriş destinasyonu olmanın yanı sıra serin boğaz havası, tarihi ve kültürel dokusu, lüks segmentteki markalı konut projeleri ve AVM’leri ile kıymetli yere oturtmaktadır. En çok Arap yatırımcıların ilgi odağı olan  İstanbul’u takiben ARAP Turizm Teşkilatı tarafından 2013 yılında ‘Turizm destinasyon merkezi’ ilan edilen Bursa da, yeşil doğası, şifalı kaplıcaları, tarihi ve dini dokusu ile Arapların yatırım amaçlı tercih ettiği bölgeler arasında yer almaktadır.

Sağlık turizmi kapsamındaki kaplıcaları yönünden zenginliğiyle öne çıkan Yalova da gözde bir yatırım merkezi haline gelmektedir. Yalova Körfez Köprüsü, otoyol inşaatı, yeşili ve deniziyle Ortadoğulu yatırımcıların dikkatini çekmektedir. Dubai, Katar, Kuveyt gibi petrol zengini ülkelerden gelen aralarında bakanların ve kraliyet ailesi mensuplarının da bulunduğu zengin Araplar, Yalova’ya ve kaplıca merkezi Termal’e büyük yatırımlar yapmaktadır.
Öte yandan iklim koşullarının sertliği ve bazen 6 ay kadar süren soğuk hava koşulları nedeni ile sıcak denizlerde ev hayali besleyen Ruslar, Almanlar, Danimarkalılar, İngilizler, Norveçliler ve Hollandalılar ise yatırım planlarını Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan doğası, iklimi, tarihsel ve kültürel zenginlikleri ile bilinen Antalya üzerine çeviriyor. Özellikle ulaşım kolaylığı ve yabancı yatırımcıya sunduğu doğal güzellikler içerisinde yer alan konforlu konutları ile tercih edilen güneyin incisi Antalya’yı takiben Muğla ve Aydın da ilgi odağı olmayı sürdürmektedir.

 

Diğer Makaleleri İncelemek İçin Tıklayınız...